Teemaportaal InKodu avaldas alljärgneva artikli:

Ei ole kindlaid reegleid toa kujundamisel, aga siiski on välja kujunenud tõed, mis lapsele hästi mõjuvad ja arengut soodustavad. Oma mõtteid jagab meiega lastetoa sisustusega tegeleva salongi Superkuu eestvedaja Merce, keda inspireerivad lihtsad, mängulised ja omanäolised interjöörid.

 

Mahedad värvid

Lastetoa värvide puhul on reegel, kui täpselt ei tea, mida teha, siis eelista igal juhul mahedaid toone. Kui värvidega ja tapeediga pole üle pingutatud, on atmosfäär helge ja rõõmus. Tegelikult on ka kontrastid omal kohal, näiteks must-valge, valge-tumesinine, aga õiges vahekorras  ja sobivas disainikeeles.
Mänguasjad ise on reeglina pigem värvilised, valge või hele taust loob siin mõnusa tasakaalu. Rahulikum värvikeel aitab ka last rahustada, kirju pilt seevastu mõjub närviliselt ja võib jätta mulje segamini ja ülekoormatud toast.


Foto: minimalistliku värvitooniga laste tapeet

Asjadel olgu võimalusel mänguline väärtus

Kui tihti mõtleme, et ka mööbel võiks olla mängu osa? Tihti on lastetoad väikesed ja mööbel võtab suure ala. Olgu see siis kapp, voodi või hoiukast, tõeliselt mõnusas toas on neil lisaväärtusena mitu funktsiooni.

Näiteks maja-voodi. Võrevoodist välja kasvades on lapsel turvaline siin magada. Pole kõrgelt alla tulemist või une pealt voodist maha keeramist. Teisalt on see suurepärane koht mängimiseks ja onni ehitamiseks. Õhtul teed korda ja sead voodi magamiseks sisse. Minimalistlik konstruktsioon mõjub õhuliselt ja materjalid on looduslikud ning keskonnasõbralikud.

Foto: mänguline majavoodi

 

Kaanega mänguasjakastid on eriti väiksesse ruumi väga vajalikud ja praktilised. Seal saab hoida nii pleede, mänguasju, kui kasutada istumiseks ja ka öökapina. Pole vaja lisatoole. Samuti on neid hea teisaldada. Kasti saab kasutada asjade hoiustamiseks, mängimiseks ja suurematesse saab laps isegi peitu pugeda!

 

Foto: mahukas mänguasjakast

 

Nutikas majakujuline laud-riiul on ühest küljest kirjutuslaud ja teisest küljest riiul, mida saab teha isegi nukumajaks. Mõõtmetelt on see suhteliselt kitsas ja seega mahub ära ka väga väikestesse tubadesse.

 

Foto: majakujuline laud-riiul

 

Miks mitte ka majakujulised kapp/riiul!

 

Foto: majariiulidSeinad võiksid olla lastetoas kaetud

Lastetoa seinad ei peaks olema lagedad. Lasped vajavad, et neid asjad ümbritseks, et nad saaks suhelda ja fantaseerida. Seinade katmises ole lihtsalt loominguline.

Erinevad riiulid (nt ruudu-, pilve- või majakujuliseded)  unejuttude raamatute jaoks ja asjade ning raamitud fotode esitlemiseks annavad toale erilis nüansi ning lapsel on olulised asjad silme ees.

Foto: majariiulid seinale

 

Popid on nö nimefiguurid. Lastele väga meeldib oma nime suurelt näha.

Foto: nimetäht nimega

Vallatud puidust ripsmed ei jäta külmaks ühtegi tüdrukut.

Foto: unised silmad

Ka kõiksugu seinapildid on väga teretulnud. Superkuu valikus on näiteks kunstnik Hege Runneli lastetoapildid, mis on erilise sõnumiga ja mõnusalt krutskeid täis.

Foto: seinapilt “Poisid on viisakad”

Kleebised on samuti hea võimalus. Levinud on korduvkasutatavad kleebised, mida saab ümber paigutada. Nakkuvus säilib ka mitmekordsel nihutamisel. Laps saab nendega lausa ise tuba kaunistada – see ei ole raske.

Tegutsemiseks eraldi nurk

Lastel peab olema koht, kus oma toiminguid teha – nö tegutsemise nurk, mis ärgitab ja soodustab loovuse arengut. Seal võiks saada toolile istuda ja lauale toetuda, et meisterdada, joonistada jms. See on tõesti oluline ja kindlasti maksab sättida loovusnurk sisse juba enne kooli.

Foto: Laud ja 2 tooli


Ära unusta aksessuaare

Lapse toa hubasemaks muutmiseks kasuta julgelt erinevaid aksessuaare. Ole leidlik.

Näiteks riidenagi ei pea alati olema praktilise eesmärgiga. Need võivad olla voodi juures dekoratiivsel eesmärgil. Nt tüdruk läheb magama ja riputab sinna kaelakee. Isegi, kui nagis midagi ei ripu, on see lihtsalt imeilus tüdruku tuppa sobiv aksessuaar.

Foto: riidepuu

Popid on täna väikelaste tubades ka pilve ja kuu teema (padjad, vaibad, pildid, valgustid jms). Seda stiili asju leiab palju ja need sobivad nii poistele kui tüdrukutele.

On valgusteid, näiteks jutumullikujuline valgusti, millele saab peale kirjutada. Valguse käes tõuseb tekst esile. Lastele on oma looming asjadel oluline ja tekitab palju rõõmu, ühtlasi on selline aksessuaar ka väga efektne.

Foto: valgusti “Jutumull”

 
Valgusele pööra erilist tähelepanu

Valgustus on oluline. Seda võiks olla pisut rohkem kui vähem. Lisaks laevalgustitele on olemas ka erinevad seina- ja öövalgustid.
Lastetoas ei peaks ju olema kõik lihtsalt valgustid. Valgusti võib siin olla mingi sümbol – lapse nimetähed, pilved, kaktused, südamed, nooled või mingi muu lapsele südamelähedane asi.

Need LED-valgustid on ka väga turvalised ja säästlikud (töötavad patareidel) ja võivad oma maheda valgusega julgustada last terve öö.

Foto: Valgusti Kaktus

Foto: ledvalgusega täht

Eelista arendavaid ja vastupidavaid mänguasju

Eelistada pigem asjalikke ja vastupidavaid mänguasju, millel on ka arendav osa.

Light boxi ehk “liikuva aabitsaga” saab koos lapsega ise sõnumeid kirjutada. Kõik täna vajalikud tähed ja märgid on olemas. Näiteks isegi @ (ätt märk) ja # (hastag instagrammi märk).

Turvalisus on väga oluline

Mida iganes sa ei osta või tuppa ei pane, veendu, et viimistlusvahendid, mänguasjad ja mööbel oleksid mürgivabad, mitte kergesti purunevad ja ohutud. Kes siis veel kui mitte me ise ei vastuta oma lapse eest!

Kui otsid lapse toa sisustamiseks sobivad tooteid, tutvu ka Superkuu valikuga
siin